NAVIGACE
Co nezanedbat při nákupu pozemku Stavba domu Začínáme stavět 

Co nezanedbat při nákupu pozemku

Kromě osobní prohlídky pozemku byste se měli zaměřit také na veškeré dokumenty, které se k pozemku vztahují. Chcete-li získat o vašem budoucím pozemku více informací, můžete se poptat na úřadech nebo u sousedů, kteří již obývají pozemky vedle toho, který jste si vybrali. Někdy vám mohou poskytnout poměrně cenné informace.

Co důležitého najdete v dokumentech

Všechny nezbytné dokumenty vám poskytne katastr nemovistostí. Zde se dozvíte, kdo je majitelem pozemku a zda jich není více. Zjistíte také, jestli proti majiteli (nebo majitelům) není vedena exekuce, zda pozemek není v zástavě nebo v konkurzním řízení. K pozemku se také může vztahovat věcné břemeno ve prospěch právnické či fyzické osoby nebo dané obce, kde se pozemek nachází. Může se týkat například věci využívání příjezdové cesty nebo možnosti přístupu ke kanalizaci v případě havárie.

Problém příjezdové cesty

U vámi vybraného pozemku by měla být příjezdová cesta k dispozici a také by vám mělo být umožněno ji plně využívat. Někdy se však stává, že je součástí cizího pozemku nebo se o onu část stále vedou spory. To by vám v budoucnu mohlo způsobit problém s jejím využíváním.

co-nezanedbat-pri-nakupu-pozemku-I

Zdroj: http://www.icsm.gov.au | Katastrální mapa

Možnost stavby na pozemku

Ne každý pozemek je určený k tomu, aby se na něm stavělo. I tuto skutečnost je nutno prověřit. Pozemek  musí být zařazen v územním plánu dané obce do zastavitelné oblasti. V mnoha případech nelze změna účelu pozemku může trvat několik let nebo nelze provést vůbec.

Možná omezení při stavbě

Omezení při stavbě bývají často spojena s ochranou přírody či snahou o zachování charakteristického rázu krajiny. Může se jednat i o ochranu osob využívajících pozemek. Nesmí vás proto překvapit, když nebudete smět překročit maximální povolenou plochu k zastavění. Může se také stát, že vám někdo určí, jak má být váš dům vysoký, či jaká máte mít okna.Některé pozemky také patří do ochranné zóny. Váš dům musí být dostatečně daleko od vodních toků, železnice a kabelů vysokého napětí. U řek je problémem záplavová zóna. V tomto případě mohou nastat potíže s pojištěním domu.

Zasíťování pozemku

Zasíťování je dalším důležitým faktorem jeho výběru. Zjistěte si, jaká je dostupnost elektrické energie a plynu, jak silný je signál pro mobilní telefony a zda v blízkosti vámi vybraného pozemku vede kanalizace.

Lokalita

Atraktivní lokalitou je většinou město, ne však kvůli prostředí samotnému, ale kvůli občanské vybavenosti.  Ve městě máte všechno prakticky na dosah. Takové místo se hodí pro ty, co nemají možnost vlastní dopravy a využívají městských linek. Pokud však máte vlastní dopravní prostředek, je rozhodně lepší vybrat pozemek kousek od města, kam si můžete dojet. Máte blíže k přírodě, kolem vás je všudypřítomný klid a samozřejmě čistější vzduch. A do města si můžete kdykoliv zajet.

Územní plán

Ještě před nákupem pozemku se podívejte na územní plán obce. Z něho se dozvíte, jestli v okolí vašeho domu brzy nepovede rušná dálnice nebo zda se tu nebude stavět průmyslová zóna.

Buďte opatrní a koupi vašeho pozemku raději konzultujte s právníkem. Ten vám pomůže vyznat se v různých zapeklitých situacích a neumožní nikomu, aby vás podvedl.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE